Анче Кривонозова: „Здравите и щастливи семейства ще съумеят да запазят психичното здраве на децата в ранна възраст“

107454177 2843819285726946 2126995815310679638 n
Интервю с Анче Кривонозова от Фондация "Бъдеще" - Ракитово. Част е от поредица интервюта с организации - членове на Алианса за ранно детско развитие. С тези интервюта целим да разкажем за дейността на организациите и кампаниите им в полза на ранното детско развитие.
Представете организацията в 5 изречения.
 
Фондация „Бъдеще” Ракитово е създадена в далечната 1997 година. Работим активно за интегриране в обществото на хора от различни етнически и социални групи, религиозна и национална търпимост. Обръщаме особено внимание на децата и младежите, с цел подобряване на жизнeния им стандарт, чрез повишаване на културното им възпитание и материално подпомагане.
 
Каква е вашата кауза в полза на ранното детско развитие?
 
Децата започват да учат още от раждането си. Светът е нов и голям, а всеки звук, допир и образ са безкрайно вълнуващи. Тези, които полагат грижи за най-малките, са техните първи учители по живеене.
 
Проучванията показват, че периодът от бременността до навършване на тригодишна възраст на детето е най-критичен, тъй като тогава мозъкът се развива с по-високи темпове, отколкото в който и да е било друг период от човешкия живот.
 
80% от мозъка на бебето се формира до тази възраст.
 
За здравословно развитие през тези години, децата се нуждаят от безопасна, сигурна и любяща среда, наред с правилно хранене и стимулиране от страна на родителите или полагащите грижи.
 
Уютът на дома е първата учебна стая, в която всеки ден има нови уроци и открития. А докато детето расте здраво, родителят израства в грижата за него.
 
Каузата ни е да разпространяваме това знание, работейки директно с родителите.
 
Какви кампании сте имали до момента, ориентирани към ранното детско развитие? 
 
В момента развиваме активно кампанията Да пораснем заедно, която подкрепя ранното учене при децата от 0 до 3 години.
 
Кампанията е част от проекта за подобряване на майчиното и детско здраве сред ромска общност „С грижа от 0 до 3“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Фондация „Тръст за социална алтернатива“, „Отворено общество“ и “Портикус”.
86290383 10219483718781681 7522614654640586752 n
Работите ли с преки бенефицианти? Ако да, с какви и колко?
 
Преките ни бенефициенти са деца от 0 до 3 години, техните родители, ученици, учители, родители от различни етнически групи.
 
Преките бенефициенти на организацията са около 300 човека.
 
В коя област в България работите?
 
Фокусирани сме в област Пазарджик.
 
Как бихте обяснили вашата кауза на един родител?
 
Децата са нашето утре, нека бъде красиво!
 
Как бихте обяснили вашата кауза на едно дете?
 
Ти си важен, обичан!
 
Кои са основните политики, които страната трябва да въведе в контекста на психичното здраве при децата в ранна възраст?
 
Според мен здравите и щастливи семейства ще съумеят да запазят психичното здраве на децата в ранна възраст.
  

Още публикации

logo final

Уебинар „Насърчаване на активността в мрежата“ с Аманда Уелш

„Успехът на мрежите зависи от създаването на ползи за нейните членове, които се генерират постоянно с течение на времето. Това могат да бъдат индивидуални ползи или колективни, тоест предимства за мрежата като цяло“. Това заяви Аманда Уелш по време на онлайн семинар на тема „Насърчаване на активността в мрежата“.

4 image article website rabotna grupa za rdr

Стартира дейността си работна група за ранно детско развитие

Постоянна междуведомствена работна група за политиките за ранно детско развитие стартира дейността си през ноември. Началото бе поставено с първото заседание в Министерството на образованието и науката, определено със заповед N Р-191 от 13.10.23 на министър-председателя на България

0 3 logo transperant

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество – около това се обединиха участниците в заключителното събитие по проект „Застъпничество за деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност“.