Categories
Новини

Да чуем децата

„Джундиай с гордост нарича себе си „Града на децата“. Пътят, който изминахме, за да стигнем до тук, започна с политическото решение да оценим и дадем приоритет на детството“, разказва кметът на бразилския град Луиз Фернандо Макадо. Той е гост в уебинара „Да чуем децата“, който ще се проведе на 28 март, вторник, от 15:00 до 16:30 ч.

 

Дискусията с участието на Макадо ще постави фокус върху ролята на децата като потърпевши от климатичните промени, но и като субекти, които могат да бъдат част от решенията на проблемите на модерния градски човек. „Самият аз като баща вече ясно разбирах значението на политиките и услугите, които подкрепят малките деца и семействата. Като държавен служител познавах  предизвикателствата, свързани с климата и екологичните проблеми“, споделя Макадо. Заедно с него ще обсъдим най-новото в сферата на детското участие, ролята на играта за ранното детско развитие и  изграждането на пространства за игра за деца. Ще бъдат споделени добри практики, ефективни решения и практически насоки за тяхното прилагане в България.

ecm2021 quote card 15 ardr 222

Във втората част на уебинара Пламена Николова от Национална мрежа за децата ще представи съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild „Деца изследователи“. Участниците ще се запознаят и с резултатите от изследването на тема „Екология“. То е реализирано от младежите, които изследват гледната точка на свои връстници по шест значими теми, определени от самите тях като важни за общността, в която живеят.

Уебинара „Да чуем децата“ на 28 март е част серия уебинари с международно участие, които ще представят добри практики в сферата на детското развитие в контекста на борбата с климатичните промени. Това е съвместна инициатива на фондация „За Нашите Деца“, фондация „За децата в риск по света“, фондация „Тръст за социална алтернатива“, международната асоциация „Стъпка по стъпка“ и фондация „Бернард ван Лейр“. Целта на инициативата е да популяризира научните изследвания и добрите международни практики, представени в списание „Early Childhood Matters“.

Линк за регистрация за участие в уебинара на 28 март тук:

През април очаквайте информация за още два уебинара по темата:

На 7 април предстои уебинар, посветен на ролята на играта на открито за ранното образование на децата. Гост лектор е Джантирар Абей, заместник-кмет на градската администрация на Адис Абеба, Етиопия.

На 24 април можете да се включите в уебинар за градските пространства за игра и играта като проява на естествено любопитство и изследователство на децата. В онлайн събитието ще участва Рам Айзенберг, директор и основател на Ram Eisenberg Environmental Design (фирма за ландшафтна архитектура, базирана в Хайфа, Израел).

comite 2021 1 2222
Categories
Новини

Грижата за ранното детско развитие – мисията на АРДР

„Опитваме се да допринесем, като обогатим Алианса с нашите знания и опит благодарение на статута на УНИЦЕФ като международна организация, активна в 190 държави по света“, добавя Кънева. Дейностите на членовете на АРДР са насочени към повишаване на капацитета и популяризиране на темата за ранно детско развитие сред специалистите и обществото като цяло.

„Надявам се чрез такива обединения да можем да правим по-големи, мащабни, смели и устойчиви промени в политиките за ранно детско развитие“, споделя Яна Алексиева от Асоциация „Родители“. „Чрез дейността на Алианса поставяме детето и ранното детско развитие в центъра на вниманието, разглеждайки нужните стъпки през опита на съответната организация“.

 

2 ranno detstvo

В България има въведени съществен брой политики за децата в най-ранна възраст, но подходът е разпокъсан и на парче. По думите на Ваня Кънева липсва цялостна визия и единен подход към насърчаването на ранното детско развитие от страна на държавата. „С колегите от Алианса се стараем да допринесем такъв да има“, отбелязва още тя.

Пример в тази насока е работната група „Ранно учене“ към Алианса. Фокусът е върху политики, свързани с образованието в ранна възраст, със съдействие на държавни институции, различни експерти, професионалисти, университетски преподаватели за по-добро, качествено, съвременно учене в най-ранните години. „Усилията са насочени към децата в неравностойно положение и специалната грижа и отношение към тях,“ разказва Деси Стоева, координатор на Работна група „Ранно учене, образование и грижи в ранна възраст“. „Надяваме се скоро да започне реализацията на документ, по който Алиансът има огромен принос – за вкарването на цяла глава за ранно детско развитие, стратегическата рамка за образование и развитие на ученето“.

Според Зорница Трифонова от Асоциация „Родители“ е необходимо популяризирането на темата в България. „В тези начални години, в които детето започва своето израстване, развитие и оформяне като личност, е изключително важно то да бъде подкрепено. Това е възможно чрез кампании и държавни политики, които насърчават родителите да развиват умения за отглеждане на децата с фокус върху ранното детско развитие“.

Належащо е да има такава организация за развитие на децата, споделя опита си и Анче Кривонозова от Фондация „Бъдеще“ – Ракитово. „Алиансът е мястото, където искаме да развиваме и обогатяваме капацитета си по темата“, добавя тя.

Повече вижте във видеото тук:

Play Video about ardr logo final
Categories
Новини

Нова философия за ранна детска грижа у нас – мисията възможна

„Ценност ли е всъщност детето в нашата обществена система. Преценете какъв е отговорът, при положение че нямаме Закон за детето, Стратегия за детето и нито един стратегически документ, посветен на ранното детско развитие. Ако има политически текст или разговор по тази тема, той се свежда до работни места, заплати на работещите в системата, колективни трудови договори и други административни въпроси, вместо в центъра да са детето и семейството“.

С тези думи Трендафил Меретев, мениджър „Проекти и застъпничество“ във фондация „За Нашите Деца“, се обърна към участниците във важен форум за детската грижа. Г-н Меретев представи фондацията ни в най-голямата кръгла маса, организирана досега в страната, посветена на новата философия за ранна детска грижа.

 

Повод за срещата през януари беше законопроектът за преминаване на детските ясли към Министерството на образованието и науката. Събитието се проведе по инициатива на народния представител от Демократична България Елисавета Белобрадова. Участваха народни представители, директори на детски ясли и детски градини, синдикалисти, експерти от академичните среди, представители на НСОРБ и местна администрация, активисти и експерти от граждански организации, включително и членове на Алианса за ранно детско развитие.

 

Пред участниците Трендафил Меретев предложи фокусът да се насочи към изграждането на единна система за грижи и образование за децата, наред с цялостна политика за ранно детско развитие. „Всички трябва да се обединят и да изградим нова система, която да надгражда и осъвремени яслената грижа и предучилищно образование. И в страната да се въведе нова философия за холистичната грижа за децата – от тяхното зачеване до постъпването им в първи клас. Така правят водещите и развити страни“, подчерта той.

4

Управлението на една нова система предполага много работа и кураж – ресурсно управление, компетенции, синхронизация. Не е важно кое министерство ще управлява новата система, а как трите министерства и системи на здравеопазване, образование и социална закрила ще изградят обща система за ранно детско развитие, обясни Меретев и добави: „Ако сега с това се заема МОН – нека покаже своите институционални възможности“.

 

Преминаването на детските ясли и детски градини под управлението на нова единна система наред с цялостна политика за ранно детско развитие ще помогне страната ни да се справи с редица проблеми. Например – високата детска смъртност, детска бедност и социално изключване, отпадането на децата от училище, липсата на компетенции за професионалното реализиране на младите хора, демографския срив и слабо икономическо развитие.

cute little boy and girl together in autumnal park

 

„Нужда от такава реформа е критична и колкото по-рано стартира, толкова по-добре! Знания имаме, политическа воля е нужна, за да се променят и мотивацията, и компетенциите на професионалистите, така че да имаме подкрепени и уверени родители и публични услуги – и България да стане „място за щастливо детство“! Сега не е така“, обобщи Трендафил Меретев.

Съгласуването в мрежата изисква различен тип ресурси – за разработване, определяне и споделяне на идеите на общ език. Важно е да се установи къде се срещат отделните гледни точки, което може да изисква допълнителни проучвания, ресурси и време за изготвяне на споразумения или необходимите документи. Едновременно с това е нужно работата по даден проект да се разпределя между всички участници в мрежата.

Categories
Новини

Подкрепа, ресурси и капацитет – според различните видове застъпничество

Аманда Уелш, старши консултант в Network Impact, представи данните от анализа по време на уебинара „Как мрежите за ранно детско развитие могат да бъдат катализатор за промени“. Семинарът се проведе съвместно с Алианса за ранно детско развитие, Международната асоциация „Стъпка по стъпка“ ISSA и международната кампания „Първите години, първи приоритет“. Аманда има 20-годишен изследователски опит в сферата на информационните стратегии, мониторинг, политики и застъпничество.

Семинарът предостави възможност за споделяне на опит с функционирането на подобни мрежи, включително анализ и планиране на бъдещи действия. Например – проучвайки потребностите сред своите представители, Network Impact установява, че по-значими са финансираните ресурси на ниво държава и на регионално ниво; докато партньорството и ангажирането на заинтересованите страни са по-важни на регионално и международно ниво.

Съгласуването в мрежата изисква различен тип ресурси – за разработване, определяне и споделяне на идеите на общ език. Важно е да се установи къде се срещат отделните гледни точки, което може да изисква допълнителни проучвания, ресурси и време за изготвяне на споразумения или необходимите документи. Едновременно с това е нужно работата по даден проект да се разпределя между всички участници в мрежата.

1

За постигане на повече ефективност Аманда Уелш открои необходимостта от общи цели, които са с приоритет и висока стойност за всички. Защото успехът на мрежата зависи именно от това – генериране на стойност за всички представители.

На това място роля играе още един значим фактор: ангажираност. Мрежите процъфтяват, когато членовете са ангажирани. Затова е важно да се определят начините за ангажираност и, разбира се, споделените ползи за всички заинтересовани страни. 

Анализът показва по какъв начин ползите се променят във времето. „Проучихме мрежите 5 години след тяхното създаване и проверихме дали потребностите са останали същите“, разказа Аманда. При присъединяване към мрежата са налице подкрепа за услуги и програми, голяма видимост и растеж на организациите, както и потребност от валидиране и финансиране. Когато вече са участвали в съвместни действия, членовете се нуждаят от повече връзки с партньори и финансови организации, тоест търси се по-добро разбиране за въздействието на мрежата и сътрудничество за съвместни проекти.

Майка бута количка, от птичи поглед

 

Проследяването на развитието във времето дава обратна връзка за постигнатия напредък, който отговаря на поставените цели. По време на уебинара Амада даде за пример т.нар. карта за резултати, която включва 20 въпроса. С нея чрез резултатите по отделните мерки се представя развитието на мрежата.

Categories
Новини

Добри практики в ранната детска интервенция 

Добри практики в системния подход към ранната детска интервенция бяха представени по време на уебинар, организиран от Фондация „За Нашите Деца“ съвместно с УНИЦЕФ България. По време на събитието специалисти обсъдиха възможностите за прилагане и развитие на услугата у нас.

Ранната интервенция е изключително специализирана услуга. Тя дава много положителни резултати, ако се прилага качествено и с нужните методически стъпки, обясни Снежана Радева от екипа на УНИЦЕФ България. Тя запозна участниците в уебинара със спецификите на услугата

2.1

Снежана Радева , директор програма "Ранно детско развитие"

Ранната интервенция е част от голямата област ранно детско развитие. Разглежда се като обособена група сред други две големи сфери – пълноценната грижа във възрастта 0-3 години и приобщаващото предучилищно образование. Услугата поставя фокус върху децата със затруднения в развитието, както и децата в риск от затруднения, които имат нужда от навременна специализирана грижа.

За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата.

УНИЦЕФ партнира с пет пилотни общини в България, в които подготвя професионалистите за услугата ранната детска интервенция. Това са общините Нова Загора, Сливен, Стара Загора, Чирпан, Хасково. В същото време организацията работи и за развитие на системен подход, тоест за прилагане на модела чрез свързване на отделните области, които засяга – здравната система, социалните услуги и образованието. По време на уебинара своя опит споделиха специалисти от пилотните общини.

 

Пилотни общини

Снежана Радева запозна участниците в събитието и със систематичен анализ на УНИЦЕФ за ранна детска интервенция у нас. Според данните нашата страна има добре развита нормативна база в здравеопазването. Развита е мрежа за първична медицинска помощ, социални и образователни услуги. Достъпни са специализирани терапевтични и лечебни услуги за деца с увреждания.

На това място обаче се откроява основният недостатък – голяма част от тези услуги са фрагментирани и са създадени по проекти. Това от своя страна води до липсата на координация между професионалистите от различни сектори и най-вече – до липсата на споделено разбиране за ранната интервенция.

Анализът отчита още един важен фактор. Голяма част от децата биват включвани в услуги едва на 30-ия месец и по този начин се губят първите месеци, в които качествената подкрепа е ключова за тяхното развитие. Също така в преобладаващите случаи родителите не са включени в процеса. Отчита се и фактът, че професионалистите не се чувстват подготвени да работят с децата на възраст 0-3 години.

Майка бута количка, от птичи поглед

Ранната интервенция по същество е услуга за подкрепа на родителите. Данните показват, че повече от 50% се подобрява детското развитие при качествена услуга. Целта е тя да подкрепя именно семействата и хората, които прекарват 24 часа с детето. Това дава възможност по такъв начин да се адаптира средата за детето, че то да може да развие своя пълен потенциал – до плавното му включване в приобщаваща среда.

Всички участници в уебинара се обявиха за необходимостта от бъдещи дискусии по темата. Нужни са общи акценти към системен подход за ранна интервенция, който да обедини и координира отделните системи в грижата за ранното детско развитие у нас.

Categories
Публикации

“Играта като проява на естествено любопитство и изследователство”

Статията е преведена на български от Лика Пищалова

Прочетете целия брой

Всички статии са достъпни онлайн
Categories
Публикации

Да накараме всяко дете да почувства, че градът наистина се грижи за него

Статията е преведена на български от Лика Пищалова

Прочетете целия брой

Всички статии са достъпни онлайн
Categories
Публикации

В Адис Абеба, учене чрез игра навън

Статията е преведена на български от Лика Пищалова

Прочетете целия брой

Всички статии са достъпни онлайн
Categories
Новини

Уебинар: Системен подход към ранната детска интервенция

Фондация „За Нашите Деца“ съвместно с  УНИЦЕФ България организира уебинар на тема „Системен подход към ранната детска интервенция“. Уебинарът ще се проведе този петък, 25 ноември, от 10:00 до 12:00 ч. онлайн в платформата Zoom.

Събитието е насочено към членовете на Алианса за ранно детско развитие, както и към други организации. Целта на уебинара е да представи системния подход към ранното детско развитие. Да запознае членовете на Алианса, мениджъри и доставчици на услуги какво представлява този подход и какъв е смисълът от него. Програмата на уебинара включва дискусия по темата за системния подход и семейно-ориентирания модел, както и споделяне на опит на различни организации.

Системният подход към ранната детска интервенция включва координирани усилия в рамките на системата на здравеопазването. Усилията са насочени към подобряване на мониторинга и ранно откриване на затруднения в детското развитие; установяване на механизми за насочване на деца, изложени на риск от затруднения в развитието, към общностни услуги за ранна интервенция; предоставяне на качествени, семейно-ориентирани услуги; и подкрепа за плавен преход към приобщаващо ранно образование и грижи.

Семейно-ориентираният подход е в основата на ранната детска интервенция, тъй като качеството на родителските грижи и взаимодействията дете-родител имат силна връзка с поведенческото, социалното, емоционалното и когнитивното развитие. Освен генетичните и биологични фактори, децата са изложени на риск от затруднения в развитието и поради социални фактори, включително насилие и неглижиране. Бедността също оказва влияние върху ранното детско развитие, както и върху психичното здраве на родителите.

За да се регистрирате за участие, моля попълнете формата за регистрация на следния линк.

Categories
Новини

Уебинар: Как мрежите за ранно детско развитие могат да бъдат катализатор за промени

Аманда

Водещ на уебинара е Аманда Уелш, старши консултант в Network Impact. Аманда има 20-годишен изследователски опит в сферата на информационните стратегии, мониторинг, политики и застъпничество.

Целта на предстоящия семинар е да подкрепи работата на Алианса за ранно детско развитие. И да предостави възможност за споделяне на опит с функционирането на подобни мрежи, включително анализ и планиране на бъдещи действия.

Организацията Network Impact е създадена през 2006 г. с мисията да представя развитието и използването на мрежи за постигане на промени в социалната сфера. Сред клиентите им са Министерство на образованието на САЩ, Германската агенция за международно развитие, фондацията на Бил и Мелинда Гейтс и много други. През 2020 г. Network Impact изготвя доклада The Network Advantage: How Regional Networks Catalyze Impact in Early Childhood Development, който проучва регионалните мрежи за ранно детско развитие в Европа, Азия и Африка.

Уебинарът ще се състои на 23 ноември, от 16:00 до 17:30 ч., и ще се проведе на английски език. Осигурен е превод.

За да се регистрирате за участие, моля попълнете формата за регистрация на следния линк: