Фондация „Тръст за социална алтернатива“, Фондация „За Нашите Деца“ и фондация „Лале“, благодарение на онлайн платформа на Know-How Center, Нов Български Университет, представиха уебинар „Подобряване на възможностите за развитие на децата в ранна възраст – от наука към практика“.
Целта на събитието беше да покаже как ключови принципи на ранното детско развитие и основни компоненти на пълноценната грижа за детето могат да се превърнат в реалност настоящия национален контекст, чрез политиките за детето.
Мирослава Георгиева от фондация „Лале“ постави акцента върху ранното детство като ключов етап в развитетието на всеки човек, като представи трите ключови принципа за създаване на подходящи условия за пълноценно развитие, чрез подобряване на възможностите за децата и родителите: насърчаване на отзивчиви взаимодействия, укрепване на основните умения за самоконтрол, гъвкавост, увереност, концентрация и планиране, намаляване на източниците на стрес.
Димитър Иванчев от фондация „За Нашите Деца“ представи актуални данни за ситуацията в България – предизвикателства и пропуски на системно ниво в секторните политики.
Росица Милкова от фондация „Тръст за социална алтернатива“ очерта възможните решения за подобряване на възможностите за развитие на децата в ранна възрастна през призмата на Рамка за пълноценна грижа за ранно детско развитие. В презентацията си тя отправи препоръки и конкретни предложения, като подчерта нуждата от силна политическа воля и интегриран, семейно-ориентиран подход към политиките за ранно детско развитие, който да стъпва на обща визия и ясен ангажимент за укрепване на услугите и работна сила в областта на ранното детство. Всички тези мерки трябва да са съчетани с качествено събиране на данни, за да се гарантира адекватен мониторинг и оценка, на чиято база да се вземата решения за актуализиране на политиките.
В онлайн събитието се включиха специалисти, работещи с деца, ръководители на социални услуги, представители на национални и местни институции.
Участниците се обедниха около тезата, че е необходима обща интегрирана между-секторна политика за ранното детско развитие, която ясно очертава ролите и отговорностите на различните структури за подкрепа на децата и семействата, която да позволи по-координирани и целенасочени действия на всички заинтересовани страни. По този начин ще може да създадем адекватни условия за работа на специалистите и подкрепа за родителите, а така и подходяща обществена среда, която да е максимално благоприятна за развитието на децата.
Д-р Ева Жечева, директор на дирекция „Права на дето“ към Омбудсмана на република България постави акцента върху мониторинга на политиките за децата. Тя подчерта нуждата от политическото лидерство по темата и посочи, че за институцията на Омбудсмана също е важно да има по-ясно дефинирана роля в рамките на един интегриран подход към политиките за ранно детско развитие.
Ваня Кънева, консултант ранно детско развитие и ранна детска интервенция към УНИЦЕФ България, подчерта, че е време темата за единна стратегическа рамка за ранното детско развитие трябва отново да влезе в дневния ред на най-високо политическо ниво.
Д-р Цветелина Кьосева, главен експерт в дирекция „Политики и програми за детето, стратегическо развитие и координация“ към Държавна агенция за закрила на детето, акцентира върху нуждата от повишаване доверието доверието в системата за закрила на детето чрез разяснителни кампании и повече подкрепа за родителите.
Събитието се проведе в рамките на европейската застъпническа инициатива „Първите години – първи приоритет“, водена от с Eurochild и Международната асоциация „Стъпка по стъпка“, в партньорство с Европейския алианс за обществено здраве и Ромския образователен фонд. Тя се застъпва за приоритизирането на ранното детско развитие в публичните политики на държавите, за да се гарантира равен старт в живота на всяко дете в Европа на възраст между 0 и 6 години. В основата на кампанията е тезата, че първите 6 години от живота на децата поставят основите на тяхното физическо, социално и емоционално развитие.