40 експерти, представители на НПО и институции обсъдиха подобряването на възможностите за РДР

Фондация „Тръст за социална алтернатива“, Фондация „За Нашите Деца“ и фондация „Лале“, благодарение на онлайн платформа на Know-How Center, Нов Български Университет, представиха уебинар „Подобряване на възможностите за развитие на децата в ранна възраст – от наука към практика“.

Фондация „Тръст за социална алтернатива“, Фондация „За Нашите Деца“ и фондация „Лале“, благодарение на онлайн платформа на Know-How Center, Нов Български Университет, представиха уебинар „Подобряване на възможностите за развитие на децата в ранна възраст – от наука към практика“.

Целта на събитието беше да покаже как ключови принципи на ранното детско развитие и основни компоненти на пълноценната грижа за детето могат да се превърнат в реалност настоящия национален контекст, чрез  политиките за детето.

Мирослава Георгиева от фондация „Лале“ постави акцента върху ранното детство като ключов етап в развитетието на всеки човек, като представи трите ключови принципа за създаване на подходящи условия за пълноценно развитие, чрез подобряване на възможностите за децата и родителите: насърчаване на отзивчиви взаимодействия, укрепване на основните умения за самоконтрол, гъвкавост, увереност, концентрация и планиране, намаляване на източниците на стрес.

Димитър Иванчев от фондация „За Нашите Деца“ представи актуални данни за ситуацията в  България – предизвикателства и пропуски на системно ниво в секторните политики.

Росица Милкова от фондация „Тръст за социална алтернатива“ очерта възможните решения за подобряване на възможностите за развитие на децата в ранна възрастна през призмата на Рамка за пълноценна грижа за ранно детско развитие. В презентацията си тя отправи препоръки и конкретни предложения, като подчерта нуждата от силна политическа воля и интегриран, семейно-ориентиран подход към политиките за ранно детско развитие, който да стъпва на обща визия и ясен ангажимент за укрепване на услугите и работна сила в областта на ранното детство. Всички тези мерки трябва да са съчетани с качествено събиране на данни, за да се гарантира адекватен мониторинг и оценка, на чиято база да се вземата решения за актуализиране на политиките.

В онлайн събитието се включиха специалисти, работещи с деца, ръководители на социални услуги, представители на национални и местни институции. 

Участниците се обедниха около тезата, че е необходима обща  интегрирана между-секторна политика за ранното детско развитие, която ясно очертава ролите и отговорностите на различните структури за подкрепа на децата и семействата, която да позволи по-координирани и целенасочени действия на всички заинтересовани страни. По този начин ще може да създадем адекватни условия за работа на специалистите и подкрепа за родителите, а така и подходяща обществена среда, която да е максимално благоприятна за развитието на децата.

Д-р Ева Жечева, директор на дирекция „Права на дето“ към Омбудсмана на република България постави акцента върху мониторинга на политиките за децата. Тя подчерта нуждата от политическото лидерство по темата и посочи, че за институцията на Омбудсмана също е важно да има по-ясно дефинирана роля в рамките на един интегриран подход към политиките за ранно детско развитие.

Ваня Кънева, консултант ранно детско развитие и ранна детска интервенция към УНИЦЕФ България, подчерта, че е време темата за единна стратегическа рамка за ранното детско развитие трябва отново да влезе в дневния ред на най-високо политическо ниво.

Д-р Цветелина Кьосева, главен експерт в дирекция „Политики и програми за детето, стратегическо развитие и координация“ към Държавна агенция за закрила на детето, акцентира върху нуждата от повишаване доверието доверието в системата за закрила на детето чрез разяснителни кампании и повече подкрепа за родителите.

Събитието се проведе в рамките на европейската застъпническа инициатива „Първите години – първи приоритет“, водена от с Eurochild и Международната асоциация „Стъпка по стъпка“, в партньорство с Европейския алианс за обществено здраве и Ромския образователен фонд. Тя се застъпва за приоритизирането на ранното детско развитие в публичните политики на държавите, за да се гарантира равен старт в живота на всяко дете в Европа на възраст между 0 и 6 години. В основата на кампанията е тезата, че първите 6 години от живота на децата поставят основите на тяхното физическо, социално и емоционално развитие.

Още публикации

logo final

Уебинар „Насърчаване на активността в мрежата“ с Аманда Уелш

„Успехът на мрежите зависи от създаването на ползи за нейните членове, които се генерират постоянно с течение на времето. Това могат да бъдат индивидуални ползи или колективни, тоест предимства за мрежата като цяло“. Това заяви Аманда Уелш по време на онлайн семинар на тема „Насърчаване на активността в мрежата“.

4 image article website rabotna grupa za rdr

Стартира дейността си работна група за ранно детско развитие

Постоянна междуведомствена работна група за политиките за ранно детско развитие стартира дейността си през ноември. Началото бе поставено с първото заседание в Министерството на образованието и науката, определено със заповед N Р-191 от 13.10.23 на министър-председателя на България

0 3 logo transperant

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество – около това се обединиха участниците в заключителното събитие по проект „Застъпничество за деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност“.