Уебинар: Системен подход към ранната детска интервенция

unicef logo
Събитието е насочено към членовете на Алианса за ранно детско развитие, както и към други организации.

Фондация „За Нашите Деца“ съвместно с  УНИЦЕФ България организира уебинар на тема „Системен подход към ранната детска интервенция“. Уебинарът ще се проведе този петък, 25 ноември, от 10:00 до 12:00 ч. онлайн в платформата Zoom.

Събитието е насочено към членовете на Алианса за ранно детско развитие, както и към други организации. Целта на уебинара е да представи системния подход към ранното детско развитие. Да запознае членовете на Алианса, мениджъри и доставчици на услуги какво представлява този подход и какъв е смисълът от него. Програмата на уебинара включва дискусия по темата за системния подход и семейно-ориентирания модел, както и споделяне на опит на различни организации.

Системният подход към ранната детска интервенция включва координирани усилия в рамките на системата на здравеопазването. Усилията са насочени към подобряване на мониторинга и ранно откриване на затруднения в детското развитие; установяване на механизми за насочване на деца, изложени на риск от затруднения в развитието, към общностни услуги за ранна интервенция; предоставяне на качествени, семейно-ориентирани услуги; и подкрепа за плавен преход към приобщаващо ранно образование и грижи.

Семейно-ориентираният подход е в основата на ранната детска интервенция, тъй като качеството на родителските грижи и взаимодействията дете-родител имат силна връзка с поведенческото, социалното, емоционалното и когнитивното развитие. Освен генетичните и биологични фактори, децата са изложени на риск от затруднения в развитието и поради социални фактори, включително насилие и неглижиране. Бедността също оказва влияние върху ранното детско развитие, както и върху психичното здраве на родителите.

За да се регистрирате за участие, моля попълнете формата за регистрация на следния линк.

Още публикации

1 video uchastnitsi

Грижата за ранното детско развитие – мисията на АРДР

„Алиансът за ранно детско развитие е една от най-важните коалиции в сферата на правата на децата в България. Това са над 50 организации с изключително богата експертиза. УНИЦЕФ е партньор на Алианса от самото начало на неговото формиране“, казва Ваня Кънева, консултант по ранно детско развитие в УНИЦЕФ България.

kid 1508121 1280

Добри практики в ранната детска интервенция 

За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата.