Стартира Глобалната стратегия за ранно детство на ЮНЕСКО

screenshot 2021 12 16 at 15.46.56
На 6 декември с онлайн събитие стартира Глобалната стратегия за партньорство за ранно детство на ЮНЕСКО. Инициативата за създаването на стратегията стартира през юли 2020 година под патронажа на специалния пратеник на ЮНЕСКО - Нейно Кралско Височество принцеса Лаурентин от Нидерландия.

Докладът на ЮНЕСКО Right from the start: Build inclusive societies through inclusive early childhood education (От самото начало: Изграждане на силни общества чрез ранно учене за всички деца) подчертава важността на усилията и ангажиментите на страните за постигане на цел 4.2 от Целите на ООН за устойчиво развитие, а именно гарантирането на достъпа до качествени предучилищни грижи и образование и равен старт в училище за всички.

Дискусиите се фокусираха върху петте стратегии, идентифицирани в Стратегията:

  1. Събиране на доказателства за действие и права.
  2. Използване на данни, мониторинг и оценка за отчетност.
  3. Насърчаване на усилията на държавите за разширяване на достъпа, справедливостта и качеството.
  4. Подпомагане на страните и международните агенции за укрепване на политиката, управлението, финансирането и застъпничеството.
  5. Насърчаване на международната и националната координация и сътрудничество.

Събитието имаше за цел разпространението и популяризирането на визията и ключовите приоритети на стратегията, както и насърчаването на укрепването на партньорските мрежи за сътрудничество на глобално, регионално и национално ниво за мобилизиране на подкрепа, като се акцентира на идеята, че колективното действие може да допринесе за промяната.

Още публикации

1 video uchastnitsi

Грижата за ранното детско развитие – мисията на АРДР

„Алиансът за ранно детско развитие е една от най-важните коалиции в сферата на правата на децата в България. Това са над 50 организации с изключително богата експертиза. УНИЦЕФ е партньор на Алианса от самото начало на неговото формиране“, казва Ваня Кънева, консултант по ранно детско развитие в УНИЦЕФ България.

kid 1508121 1280

Добри практики в ранната детска интервенция 

За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата.