ЦЕНТЪР ЗА МЕЖДУЕТНИЧЕСКИ ДИАЛОГ И ТОЛЕРАНТНОСТ “АМАЛИПЕ” е най-голямата ромска организация, която работи за по-доброто образование, общностното развитие и равноправното интегриране на ромите в българското общество.
Самото име показва целите и начина на работа на организацията – „Амалипе“ е ромска дума, която означава „приятелство“: работейки за интеграция на ромите, организацията включва хора от всички етноси.
Каква е вашата кауза в полза на ранното детско развитие?
Ние вярваме, че всяко едно дете може да успее и да постигне мечтите си, стига да има кой да повярва в него и да го насърчи то самото да повярва в себе си!
В ромската общност има огромен потенциал, който може да помогне България да стане по-развита и икономически по-силна държава. Това ще помогне за по-добрия живот на всички етноси и активни хора от всички етноси трябва да участват в този процес. Затова Център „Амалипе“ обединява усилията на роми, българи, турци и други, водени от ценностите на междуетническия диалог и толерантността. И този път минава през ОБРАЗОВАНИЕТО, което се опитваме да дадем на децата, родителите и общността, с която работим, заедно с близо 300 училища от цялата страна, обединени в Мрежата „Всеки ученик ще бъде отличник“ и над 250 образователни медиатори.
Какви кампании сте имали до момента, ориентирани към ранното детско развитие?
Провеждане на обучения за учители в детски градини по програми за многообразието, работа на доброволци в детските градини, работа о програма РЕЙН – мрежа за ранно детско развитие в ромската общност.
Как бихте обяснили вашата кауза на един родител?
Провеждаме мнгого обучения за родители, на които ги насърчаваме да подкрепят децата си в процеса на тяхното обучение.
Как бихте обяснили вашата кауза на едно дете?
Провеждаме обучения за ученици и деца, на които ги обучаваме в сесии за приемане на своята идентичност, в доброволчество, в продължаващо образование и др.
Кои са основните политики според Вашата организация, които страната трябва да въведе в контекста на ранното детско развитие?
Срещи с психолози в детската градина за увереността, че детето е прието, уважавано и разбирано, колкото и различно да е то.
Вижте интервюто с Анче Кривонозова от Фондация „Бъдеще“ – Ракитово