Профил на България, изготвен в рамките на европейската кампания Първите години – първи приоритет

Профил на страната България 2021
България е най-бедната страна в Европейския съюз (ЕС), в която повече от една трета от децата, живеят в риск от бедност (над 570 000 според Евростат, 2018 г.). Страната се нарежда на второ място по детска смъртност в ЕС, като вероятността дете да умре между раждането и петгодишна възраст е 70% по- висока от средната за ЕС (Евростат, 2020).

През последните няколко години на ранното детско развитие (РДР) се обръща повече внимание от страна на правителството като важен напредък е постигнат в прилагането на политики за РДР и подкрепа на семейства с малки деца чрез обединяване на усилията на Министерството на образованието и науката (МОН), Министерството на здравеопазването (МЗ), Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Агенцията за социално подпомагане (АСП). Политиките и услугите за РДР, обаче, все още са фрагментирани. Необходими са по-добри механизми за ефективна координация, както на национално, така и на местно ниво. Все още не е разработена конкретна, всеобхватна междусекторна стратегия за РДР. В момента не е налице официална политика, която да осигурява минимално ниво на финансиране на услугите за РДР, за да се гарантира устойчивост. Новият Закон за социалн ите услуги, който регламентира планирането и изпълнението на услуги от интегриран характер, включително за малки деца, е в сила от юли 2020 г. и е в ранните етапи на прилагането си.

Национални приоритети:
● Проследяване на данни за детската бедност и социалното изключване, особено за семейства с деца под тригодишна възраст, с ниско ниво на образование и децата от уязвими групи.
● Осигуряване на равен достъп до пренатална грижа за всички бременни жени и патронажна грижа за деца под тригодишна възраст и бременните жени.
● Осигуряване на безплатни лекарства за деца под тригодишна възраст, които живеят в бедност, с перспектива да се обхванат всички деца до шест години.
● Увеличаване на достъпа до услуги за образование и грижи в ранна детска възраст (ОГРДР).
● Инвестиране в професионализацията на персонала, който предоставя услуги за малки деца в различни сектори.
● Подобряване на системата за регистриране и анализ на данни за случаи на насилие над малки деца с оглед рaзработване на мерки и действия.
● Предвиждане на 1% от БВП за качествено ОГРДВ.
● Увеличаване на социалните помощи за семейства с малки деца, включително адекватна финансова подкрепа за бедните семейства, които се грижат за деца, с фокус върху децата до една година.

Вижте повече за еропейската кампания Първите години – първи приоритет https://firstyearsfirstpriority.eu

Вижте данните от проучването във файла:

Още публикации

logo final

Уебинар „Насърчаване на активността в мрежата“ с Аманда Уелш

„Успехът на мрежите зависи от създаването на ползи за нейните членове, които се генерират постоянно с течение на времето. Това могат да бъдат индивидуални ползи или колективни, тоест предимства за мрежата като цяло“. Това заяви Аманда Уелш по време на онлайн семинар на тема „Насърчаване на активността в мрежата“.

4 image article website rabotna grupa za rdr

Стартира дейността си работна група за ранно детско развитие

Постоянна междуведомствена работна група за политиките за ранно детско развитие стартира дейността си през ноември. Началото бе поставено с първото заседание в Министерството на образованието и науката, определено със заповед N Р-191 от 13.10.23 на министър-председателя на България

0 3 logo transperant

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество – около това се обединиха участниците в заключителното събитие по проект „Застъпничество за деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност“.