Важни стъпки: Създаване на Национална стратегия за детето до 2030 г.

три деца седящи на тревата
Държавната агенция за закрила на детето започна процес по създаване на Национална стратегия за детето до 2030 г.

Началото беше поставено през юли тази година. Стратегията ще бъде изработена от междуведомствена работна група към Националния съвет за закрила на детето (НСЗД) с председател Теодора Иванова, председател на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).

На първото заседание на междуведомствената група министърът на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатова заяви силна политическа воля за разработването на качествено нова Стратегия за детето и семейното благосъстояние. Министър Шалапатова отбеляза, че управленската програма на правителството включва област „Детско благосъстояние и семейни политики“. В тази връзка се планира актуализация на Закона за закрила на детето и други нормативни актове, с които да се постигне „ново ниво на грижа и гаранция за правата на децата“. Управленската програма предвижда разработването на Стратегията за детето и семейството.

Междуведомствената работна група се обедини около идеята да се изработи визионерски документ, на достъпен език за масовата аудитория. Структурата на Стратегията ще следва методическите указания, определени от Министерски съвет. Оперативна група от представители на няколко организации, участващи в НСЗД, ще подпомага работата на междуведомствената група. Оперативната група включва представители на ДАЗД, съветници на МТСП, Национален статистически институт, УНИЦЕФ България, Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца към Нов български университет, фондация „За Нашите Деца“ и фондация „Конкордия“.

На своите заседания през септември и октомври междуведомствената работна група прие пътна карта за изработване на Стратегията. Тя предвижда до края на януари 2024 да бъде изготвена официална версия на стратегическия документ, която ще бъде представена за обществено обсъждане. До края на 2024 г. ще се приеме План за изпълнение на Стратегията, в който ще бъдат разписани конкретни мерки и финансови ресурси.

През октомври междуведомствената група обсъди и прие визия и области на Стратегията, както и план за провеждане на консултации със заинтересовани страни. До края на ноември се провеждат консултации със съответните заинтересовани страни, които включват инициативата на МТСП „Гласът на децата и техните семейства“, социологическо проучване на общественото мнение, обществени и индивидуални срещи с организации в различни сфери – ранно детско развитие, образование, здравеопазване, сигурност и безопасност, детско правосъдие и др. Целта е заинтересованите страни да участват в създаването на новата Стратегия, да посочат основните проблеми, към които трябва да бъдат насочени държавните политики, както и решенията, които трябва да бъдат взети, за да се подобри благосъстоянието на децата. Резултатите от тези консултации ще оформят политиките за децата и семействата, които ще залегнат в новата Стратегия.

В качеството си на участник в междуведомствената група до края на ноември фондация „За Нашите Деца“ ще проведе разговор с организациите от Алианса за ранно детско развитие по следните основни въпроси:

1. Какви са важните проблеми на децата и семействата в България? Как виждате тяхното преодоляване?

2. Как новата стратегия за детето ще помогне за решаването на тези най-важни проблеми на децата и семействата в България?

3. Какво искате новата стратегия за детето да промени в отношението към децата и семействата в България?

4. В какви решения и дейности при изпълнението на стратегията е добре да участват и как родителите, децата, държавата през своите институции – министерства, агенции и т.н.?

Още публикации

kid 1508121 1280

Добри практики в ранната детска интервенция 

За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата.