„Ценност ли е всъщност детето в нашата обществена система. Преценете какъв е отговорът, при положение че нямаме Закон за детето, Стратегия за детето и нито един стратегически документ, посветен на ранното детско развитие. Ако има политически текст или разговор по тази тема, той се свежда до работни места, заплати на работещите в системата, колективни трудови договори и други административни въпроси, вместо в центъра да са детето и семейството“.
С тези думи Трендафил Меретев, мениджър „Проекти и застъпничество“ във фондация „За Нашите Деца“, се обърна към участниците във важен форум за детската грижа. Г-н Меретев представи фондацията ни в най-голямата кръгла маса, организирана досега в страната, посветена на новата философия за ранна детска грижа.
Повод за срещата през януари беше законопроектът за преминаване на детските ясли към Министерството на образованието и науката. Събитието се проведе по инициатива на народния представител от Демократична България Елисавета Белобрадова. Участваха народни представители, директори на детски ясли и детски градини, синдикалисти, експерти от академичните среди, представители на НСОРБ и местна администрация, активисти и експерти от граждански организации, включително и членове на Алианса за ранно детско развитие.
Пред участниците Трендафил Меретев предложи фокусът да се насочи към изграждането на единна система за грижи и образование за децата, наред с цялостна политика за ранно детско развитие. „Всички трябва да се обединят и да изградим нова система, която да надгражда и осъвремени яслената грижа и предучилищно образование. И в страната да се въведе нова философия за холистичната грижа за децата – от тяхното зачеване до постъпването им в първи клас. Така правят водещите и развити страни“, подчерта той.
Управлението на една нова система предполага много работа и кураж – ресурсно управление, компетенции, синхронизация. Не е важно кое министерство ще управлява новата система, а как трите министерства и системи на здравеопазване, образование и социална закрила ще изградят обща система за ранно детско развитие, обясни Меретев и добави: „Ако сега с това се заема МОН – нека покаже своите институционални възможности“.
Преминаването на детските ясли и детски градини под управлението на нова единна система наред с цялостна политика за ранно детско развитие ще помогне страната ни да се справи с редица проблеми. Например – високата детска смъртност, детска бедност и социално изключване, отпадането на децата от училище, липсата на компетенции за професионалното реализиране на младите хора, демографския срив и слабо икономическо развитие.
„Нужда от такава реформа е критична и колкото по-рано стартира, толкова по-добре! Знания имаме, политическа воля е нужна, за да се променят и мотивацията, и компетенциите на професионалистите, така че да имаме подкрепени и уверени родители и публични услуги – и България да стане „място за щастливо детство“! Сега не е така“, обобщи Трендафил Меретев.
Съгласуването в мрежата изисква различен тип ресурси – за разработване, определяне и споделяне на идеите на общ език. Важно е да се установи къде се срещат отделните гледни точки, което може да изисква допълнителни проучвания, ресурси и време за изготвяне на споразумения или необходимите документи. Едновременно с това е нужно работата по даден проект да се разпределя между всички участници в мрежата.