Грижата за ранното детско развитие – мисията на АРДР

1 video uchastnitsi
"Алиансът за ранно детско развитие е една от най-важните коалиции в сферата на правата на децата в България. Това са над 50 организации с изключително богата експертиза. УНИЦЕФ е партньор на Алианса от самото начало на неговото формиране", казва Ваня Кънева, консултант по ранно детско развитие в УНИЦЕФ България.

„Опитваме се да допринесем, като обогатим Алианса с нашите знания и опит благодарение на статута на УНИЦЕФ като международна организация, активна в 190 държави по света“, добавя Кънева. Дейностите на членовете на АРДР са насочени към повишаване на капацитета и популяризиране на темата за ранно детско развитие сред специалистите и обществото като цяло.

„Надявам се чрез такива обединения да можем да правим по-големи, мащабни, смели и устойчиви промени в политиките за ранно детско развитие“, споделя Яна Алексиева от Асоциация „Родители“. „Чрез дейността на Алианса поставяме детето и ранното детско развитие в центъра на вниманието, разглеждайки нужните стъпки през опита на съответната организация“.

 

2 ranno detstvo

В България има въведени съществен брой политики за децата в най-ранна възраст, но подходът е разпокъсан и на парче. По думите на Ваня Кънева липсва цялостна визия и единен подход към насърчаването на ранното детско развитие от страна на държавата. „С колегите от Алианса се стараем да допринесем такъв да има“, отбелязва още тя.

Пример в тази насока е работната група „Ранно учене“ към Алианса. Фокусът е върху политики, свързани с образованието в ранна възраст, със съдействие на държавни институции, различни експерти, професионалисти, университетски преподаватели за по-добро, качествено, съвременно учене в най-ранните години. „Усилията са насочени към децата в неравностойно положение и специалната грижа и отношение към тях,“ разказва Деси Стоева, координатор на Работна група „Ранно учене, образование и грижи в ранна възраст“. „Надяваме се скоро да започне реализацията на документ, по който Алиансът има огромен принос – за вкарването на цяла глава за ранно детско развитие, стратегическата рамка за образование и развитие на ученето“.

Според Зорница Трифонова от Асоциация „Родители“ е необходимо популяризирането на темата в България. „В тези начални години, в които детето започва своето израстване, развитие и оформяне като личност, е изключително важно то да бъде подкрепено. Това е възможно чрез кампании и държавни политики, които насърчават родителите да развиват умения за отглеждане на децата с фокус върху ранното детско развитие“.

Належащо е да има такава организация за развитие на децата, споделя опита си и Анче Кривонозова от Фондация „Бъдеще“ – Ракитово. „Алиансът е мястото, където искаме да развиваме и обогатяваме капацитета си по темата“, добавя тя.

Повече вижте във видеото тук:

Play Video about ardr logo final

Още публикации

kid 1508121 1280

Добри практики в ранната детска интервенция 

За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата.