Грижата за ранното детско развитие – мисията на АРДР

1 video uchastnitsi
"Алиансът за ранно детско развитие е една от най-важните коалиции в сферата на правата на децата в България. Това са над 50 организации с изключително богата експертиза. УНИЦЕФ е партньор на Алианса от самото начало на неговото формиране", казва Ваня Кънева, консултант по ранно детско развитие в УНИЦЕФ България.

„Опитваме се да допринесем, като обогатим Алианса с нашите знания и опит благодарение на статута на УНИЦЕФ като международна организация, активна в 190 държави по света“, добавя Кънева. Дейностите на членовете на АРДР са насочени към повишаване на капацитета и популяризиране на темата за ранно детско развитие сред специалистите и обществото като цяло.

„Надявам се чрез такива обединения да можем да правим по-големи, мащабни, смели и устойчиви промени в политиките за ранно детско развитие“, споделя Яна Алексиева от Асоциация „Родители“. „Чрез дейността на Алианса поставяме детето и ранното детско развитие в центъра на вниманието, разглеждайки нужните стъпки през опита на съответната организация“.

 

2 ranno detstvo

В България има въведени съществен брой политики за децата в най-ранна възраст, но подходът е разпокъсан и на парче. По думите на Ваня Кънева липсва цялостна визия и единен подход към насърчаването на ранното детско развитие от страна на държавата. „С колегите от Алианса се стараем да допринесем такъв да има“, отбелязва още тя.

Пример в тази насока е работната група „Ранно учене“ към Алианса. Фокусът е върху политики, свързани с образованието в ранна възраст, със съдействие на държавни институции, различни експерти, професионалисти, университетски преподаватели за по-добро, качествено, съвременно учене в най-ранните години. „Усилията са насочени към децата в неравностойно положение и специалната грижа и отношение към тях,“ разказва Деси Стоева, координатор на Работна група „Ранно учене, образование и грижи в ранна възраст“. „Надяваме се скоро да започне реализацията на документ, по който Алиансът има огромен принос – за вкарването на цяла глава за ранно детско развитие, стратегическата рамка за образование и развитие на ученето“.

Според Зорница Трифонова от Асоциация „Родители“ е необходимо популяризирането на темата в България. „В тези начални години, в които детето започва своето израстване, развитие и оформяне като личност, е изключително важно то да бъде подкрепено. Това е възможно чрез кампании и държавни политики, които насърчават родителите да развиват умения за отглеждане на децата с фокус върху ранното детско развитие“.

Належащо е да има такава организация за развитие на децата, споделя опита си и Анче Кривонозова от Фондация „Бъдеще“ – Ракитово. „Алиансът е мястото, където искаме да развиваме и обогатяваме капацитета си по темата“, добавя тя.

Повече вижте във видеото тук:

Play Video about ardr logo final

Още публикации

logo final

Уебинар „Насърчаване на активността в мрежата“ с Аманда Уелш

„Успехът на мрежите зависи от създаването на ползи за нейните членове, които се генерират постоянно с течение на времето. Това могат да бъдат индивидуални ползи или колективни, тоест предимства за мрежата като цяло“. Това заяви Аманда Уелш по време на онлайн семинар на тема „Насърчаване на активността в мрежата“.

4 image article website rabotna grupa za rdr

Стартира дейността си работна група за ранно детско развитие

Постоянна междуведомствена работна група за политиките за ранно детско развитие стартира дейността си през ноември. Началото бе поставено с първото заседание в Министерството на образованието и науката, определено със заповед N Р-191 от 13.10.23 на министър-председателя на България

0 3 logo transperant

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество – около това се обединиха участниците в заключителното събитие по проект „Застъпничество за деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност“.