Как да заздравим емоционалните връзки с детето чрез арттерапия

Представяме на вашето внимание чудесната книга на Лусил Пру, арттерапевт и клиничен психолог в детско психиатрично отделение, супервизор на екипи за психиатрично лечение и социална рехабилитация на психично болни деца и техните семейства.

Вече никой не се съмнява, че взаимодействието в двойката майка-бебе, родител-дете е базисно за утвърждаване на отношения, позволяващи психично изграждане на бебето и малкото дете.

Представяме на вашето внимание чудесната книга на Лусил Пру, арттерапевт и клиничен психолог в детско психиатрично отделение, супервизор на екипи за психиатрично лечение и социална рехабилитация на психично болни деца и техните семейства.

Можем да се доверим на Лусил Пру, самата тя майка на осем деца, успяла да преработи житейския си опит на родител, да го съчетае с богатия си клиничен опит като арттерапевт и консултант в детски психиатрични болници и отделения в Канада и САЩ и да го представи в книгата „Заздравяване на емоционалните връзки с арттерапия в диадата родител-дете“.

Какво ни казва Лусил Пру:

• Арттерапия с двойката дете-родител не е възможна без солидно познаване на теоретичните основания и подходи в детската психиатрия, психология и арттерапия.

• Арттерапевтът предлага среда за спонтанно изразяване, в която ще се установят два вида връзки – между диадата родител-дете и терапевта, от една страна и между родителите и децата, от друга. 

• Използването на традиционни и нетрадиционни художествени материали, творческият процес, ще освободи родителя от задръжки и блокажи, ще му позволи да допусне спомени, да осъзнае страхове, желания фантазии, свързани с ранни конфликти от неговия живот, които пречат на връзката му с детето.

• Символичният аспект на дейностите и средствата, използвани в арттерапията за диада, създават символичен контейнер, в който зле-случилите се връзки между бебето и родителя могат да бъдат поправени, а неслучилото се ядро на привързаност може да бъде възстановено.

Защо да изберем тази книга:

• Ако нашата цел е превенцията на психичното развитие, ако приемаме майки и бебета, ако често се чувстваме блокирани и не знаем как да продължим след първата среща.

• В нея ще открием една много добре поднесена сложна психоаналитична теория за първите отношения и за развитието на детето. Ще открием вдъхновяващи идеи за съвместна работа с диадата родител-дете, основани върху сериозна теоретична рамка, ще намерим път към разширяване на собствения си терапевтичен кръгозор.

• Ще можем да посрещнем, да чуваме и да подемем по-внимателно и по-успешно въпросите на родителите, техните съмнения и страхове, когато идват за да се консултират.

• Ще можем да помагаме на нашите колеги, които на свой ред разказват за трудностите си по време на супервизия. 

Една стъпка в процеса на терапевтично формиране

И в края, когато говорим за хубави и полезни книги, нека си припомним, че не съществува метод, подход или книга, които казват всичко, дават отговор на всички въпроси, помагат във всички случаи. Настоящото издание е само една стъпка в процеса на психотерапевтично формиране. В Глава 5 ще открием описани 30 различни терапевтични дейности, които родителите могат да извършват с децата си и по този начин да осигурят допълнително качествено време в отношенията си с тях. Но още в предговора ще се срещнем с искреното споделяне на Лусил Пру: „Понякога трябва да сме подготвени да преживеем провал в работата си. Може да се случи родителите да са толкова заети със собствените си проблеми, че да не са готови да работят върху връзката си с детето. Понякога е препоръчителна индивидуална работа с родителите, успоредно с арттерапията в диада. Когато родителите по някакви причини са неспособни да се посветят на работа с детето си, може да се окаже, че не е това интервенцията, която е подходяща за тяхната терапия.“

Още публикации

logo final

Уебинар „Насърчаване на активността в мрежата“ с Аманда Уелш

„Успехът на мрежите зависи от създаването на ползи за нейните членове, които се генерират постоянно с течение на времето. Това могат да бъдат индивидуални ползи или колективни, тоест предимства за мрежата като цяло“. Това заяви Аманда Уелш по време на онлайн семинар на тема „Насърчаване на активността в мрежата“.

4 image article website rabotna grupa za rdr

Стартира дейността си работна група за ранно детско развитие

Постоянна междуведомствена работна група за политиките за ранно детско развитие стартира дейността си през ноември. Началото бе поставено с първото заседание в Министерството на образованието и науката, определено със заповед N Р-191 от 13.10.23 на министър-председателя на България

0 3 logo transperant

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество – около това се обединиха участниците в заключителното събитие по проект „Застъпничество за деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност“.