Ирина Колева, Предтечи: Нужен е ценностно-ориентиран подход

img 3c5d6191a96aa94b6c1f13e05b98c202 v
Нужен е ценностно - ориентиран подход, в контекста на компетентна базисна образователна политика.

Сдружение „Движение Предтечи“ създадена през 1994 г. Основният предмет на дейност е внедряване на иновативни образователни технологии в системата на предучилищното образование.

Интервюто е с Ирина Колева, председател на сдружението, и е част от поредицата интервюта с организации членове на Алианса за ранно детско развитие.

Каква е вашата кауза в полза на ранното детско развитие?

Чрез нашата работа се стремим към внедряване и апробиране на авторски иновативни образователни модели в интеркултурна и мултикултурна среда.

Какви кампании сте имали до момента, ориентирани към ранното детско развитие?

Досега сме разработили две програмни системи по интеркултурно образование в детската градина. Едната е „Аз променям света“ с пакет от 23 познавателни книжки за деца, книга за учителя, книга за родителя и книга за помощник-възпитателя.

Работите ли с преки бенефициенти?

Работим с детски учители – над 3000 са обучените от нас в периода 1995-2021 г.; с помощник-възпитатели в детски градини, от които сме обучили 456 на национално равнище; с 48 образователни медиатори, както и с 1700 директори на детски градини. Обучили сме и 1890 родители.

Как бихте обяснили вашата кауза на един родител?

Педагогическо взаимодействие с учителя в основни и допълнителни форми в детската градина.

Как бихте обяснили вашата кауза на едно дете?

Технологична интеграция на деца в неравностойно социално положение в интеркуртурна образователна среда.

Кои са основните политики според Вашата организация, които страната трябва да въведе в контекста на ранното детско развитие?

Нужен е ценностно – ориентиран подход, в контекста на компетентностна базисна образователна политика.

Още публикации

1 video uchastnitsi

Грижата за ранното детско развитие – мисията на АРДР

„Алиансът за ранно детско развитие е една от най-важните коалиции в сферата на правата на децата в България. Това са над 50 организации с изключително богата експертиза. УНИЦЕФ е партньор на Алианса от самото начало на неговото формиране“, казва Ваня Кънева, консултант по ранно детско развитие в УНИЦЕФ България.

kid 1508121 1280

Добри практики в ранната детска интервенция 

За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата.