Женислава Сапунджиева, Карин дом: Промяната от експертен към семейно ориентиран подход е предизвикателство

242105811 4597291253669101 816207970110490357 n
Въпреки трудностите при въвеждането му, семейно-ориентираният подход дава най-добри резултати по отношение на споделената отговорност и на това специалисти и родители да си имат доверие, да имат общо виждане и да работят в синхрон за напредъка на детето.

Карин дом е организация с нестопанска цел, основана през 1994 г. от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов.

От 1996г. Карин дом стартира работата си като Център за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални потребности.

25 години след своето създаване Карин дом е организация с водеща роля в предоставянето на професионални услуги за деца със специални нужди и техните семейства.

През годините Карин дом се развива и израства като терапевтичен център за деца със специални потребности, в който работят висококвалифицирани специалисти: кинезитерапевти, рехабилитатори, ерготерапевти, логопеди, психолози, специални педагози, социални работници.

Основните дейности на организацията се реализират чрез Център за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални нужди и техните семейства (за деца от 3 до 8 г.), Център Ранна интервенция (за деца от 0 до 3 г.) и Център за семейно-медиирана интервенция (за деца от 2 до 7 г.) и Монтесори център (за деца от 2 до 5 г. ).

Карин дом развива и обучителна дейност като предоставя квалифицирани обучения на организации и специалисти чрез своя Обучителен и ресурсен център. Разпространява добрите практики на Карин дом чрез отворени обучения, обучения по заявка и супервизии по актуални теми, свързани с детското развитие и работа с деца със специални нужди. Организацията работи активно за промяна на политики за деца на местно и национално ниво .Член е на престижни национални и международни организации.

Интервюто е с Женислава Сапунджиева от Карин дом, и е част от поредицата интервюта с организации членове на Алианса за ранно детско развитие.

Каква е вашата кауза в полза на ранното детско развитие?

Карин дом е една от първите организации в България, която разработи и адаптира услугите по РДИ (ранна детска интервенция), основани на семейно ориентирания подход. Родители и специалисти работят заедно за постигане на целите.

Нашите специалисти подкрепят родителите чрез индивидуални консултации и терапевтични сесии и програми, чрез които запознават родителите с детското развитие, спецификите при развитието на техните деца, обсъждат силните страни на детето и семейството и предизвикателствата и предлагат различни стратегии за справянето с тях.

Положителният ранен опит на родителите също така ги прави добри застъпници за промяна на политиките, което е пътят към изграждане на единна национална система за ранна детска интервенция.

Вече 25 години каузата на Карин дом е да се грижи и подкрепя семейства , които имат притеснение относно развитието на децата си или в случаите, когато техните деца имат вече поставена диагноза.

Работим в посока въвеждане и прилагане на семейно ориентиран модел на работа. Промяната от експертен към семейно-ориентиран модел е предизвикателство за много специалисти. Въпреки трудностите при въвеждането му, семейно-ориентираният подход дава най-добри резултати по отношение на споделената отговорност и на това специалисти и родители да си имат доверие, да имат общо виждане и да работят в синхрон за напредъка на детето.

За да можем да бъдем в подкрепа на цялото общество, ние предлагаме и обучения за родители и специалисти в различни международно признати методи и подходи за работа с деца и споделяме нашия опит.

unnamed
unnamed

Какви кампании сте имали до момента, ориентирани към ранното детско развитие?

През март стартирахме една станала вече традиционна кампания на Карин дом по повод Международния ден на хората със Синдром на Даун, който отбелязваме всяка година на 21 март. Специалистите на Карин дом ще предлагаха еднократни консултации на семейства от цялата страна с деца с Даун Синдром на възраст 0- 3г.

През месец март Карин дом провежда и информационна кампания за Синдром на Даун като акцентира на възможностите на децата, които не случайно наричаме „слънчеви“ и които с усмивките си правят света по-пъстроцветен и различен.

Работите ли с преки бенефициенти?

Годишно Карин дом подкрепя над 300 деца и семейства и обучава над 1200 специалисти.

В коя област в България работите?

Базирани сме във Варна, но предоставяме и професионални консултации и услуги чрез интензивна седмична терапия за деца и семейства от цялата страна. Предоставяме обучения и предаваме опита си на специалисти от цялата страна, като по този начин подпомагаме приобщаващото образование у нас.

Как бихте обяснили вашата кауза на един родител?

Уважаеми родители, ние искаме да ви подкрепим в изясняването на притесненията ви относно развитието на вашето дете. Нашите специалисти ще се запознаят с вас и средата, в която се развива вашето дете, ще ви изслушат внимателно и заедно ще преценим дали има основание за вашите притеснения.

Ще ви подкрепим със своевременна информация, стратегии и изграждане на подкрепяща среда за развитието на вашето дете. Можем да ви подкрепим в дома, на площадката, в магазина, в яслата, в детската градина или да ви насочим към подходяща за вас услуга. С нас ще се чувствате комфортно да разговаряте за вашите притеснения и успехи, за въпросите свързани с развитието на вашето дете, и ще може да научите различни начини как да го подкрепяте.

Как бихте обяснили вашата кауза на едно дете?

Ние помагаме на децата, които се затрудняват да играят, да общуват и да учат нови неща. Учим ги как да се справят по-лесно и да имат повече приятели.

Помагаме и на родителите да се научат да са по-спокойни и да се радват на успехите на децата.

Кои са основните политики според Вашата организация, които страната трябва да въведе в контекста на ранното детско развитие?

Основните процеси за въвеждане на РДИ – скрининг, насочване, диагностика, проследяване – не са широко признати.

Предоставянето на услуги в много случаи е обвързано с диагнозата, която много често се установява след 3-годишна възраст. По този начин се пропуска най-чувствителния период на ранно детско развитие.

Липсва обучение на специалистите за работа с деца в ранна възраст и за прилагане на семейно-ориентиран подход.

За да преминат услугите от проектно към устойчиво държавно финансиране, е необходимо разработването на единен стандарт за предоставяне на услугите по РДИ.

Услугите по РДИ трябва да бъдат включени в националната карта за социалните услуги. Националната карта следва да бъде разработена от Агенцията за социално подпомагане въз основа на анализа и предложенията на общините относно потребностите от социални услуги на общинско и областно ниво.

Проактивно гражданският сектор разработи стандарт за РДИ, който да предложи на държавата.

Изработването на подзаконовата рамка за РДИ трябва да се осъществи с участието на представители от всички сектори и заинтересовани страни, ангажирани с ранното детско развитие.

Трябва да се осигурят възможности за междусекторна комуникация във връзка с политиките и услугите за деца в ранна възраст чрез ясни механизми за взаимодействие между професионалистите на ниво случай и политика и индикатори за ефективност на координацията.

Още публикации

logo final

Уебинар „Насърчаване на активността в мрежата“ с Аманда Уелш

„Успехът на мрежите зависи от създаването на ползи за нейните членове, които се генерират постоянно с течение на времето. Това могат да бъдат индивидуални ползи или колективни, тоест предимства за мрежата като цяло“. Това заяви Аманда Уелш по време на онлайн семинар на тема „Насърчаване на активността в мрежата“.

4 image article website rabotna grupa za rdr

Стартира дейността си работна група за ранно детско развитие

Постоянна междуведомствена работна група за политиките за ранно детско развитие стартира дейността си през ноември. Началото бе поставено с първото заседание в Министерството на образованието и науката, определено със заповед N Р-191 от 13.10.23 на министър-председателя на България

0 3 logo transperant

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество

Подобряването на грижите за най-бедните деца трябва да е фокус на цялото общество – около това се обединиха участниците в заключителното събитие по проект „Застъпничество за деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност“.