Добри практики в системния подход към ранната детска интервенция бяха представени по време на уебинар, организиран от Фондация „За Нашите Деца“ съвместно с УНИЦЕФ България. По време на събитието специалисти обсъдиха възможностите за прилагане и развитие на услугата у нас.
Ранната интервенция е изключително специализирана услуга. Тя дава много положителни резултати, ако се прилага качествено и с нужните методически стъпки, обясни Снежана Радева от екипа на УНИЦЕФ България. Тя запозна участниците в уебинара със спецификите на услугата
Снежана Радева , директор програма "Ранно детско развитие"
Ранната интервенция е част от голямата област ранно детско развитие. Разглежда се като обособена група сред други две големи сфери – пълноценната грижа във възрастта 0-3 години и приобщаващото предучилищно образование. Услугата поставя фокус върху децата със затруднения в развитието, както и децата в риск от затруднения, които имат нужда от навременна специализирана грижа.
За България липсват точни данни за броя на засегнатите деца. По международни оценки става дума за между 10 и 20% от децата, при които се наблюдават различни по тежест затруднения и не се следва типичното развитие. Причините за това могат да бъдат както биологични фактори, така и фактори на средата.
УНИЦЕФ партнира с пет пилотни общини в България, в които подготвя професионалистите за услугата ранната детска интервенция. Това са общините Нова Загора, Сливен, Стара Загора, Чирпан, Хасково. В същото време организацията работи и за развитие на системен подход, тоест за прилагане на модела чрез свързване на отделните области, които засяга – здравната система, социалните услуги и образованието. По време на уебинара своя опит споделиха специалисти от пилотните общини.
Снежана Радева запозна участниците в събитието и със систематичен анализ на УНИЦЕФ за ранна детска интервенция у нас. Според данните нашата страна има добре развита нормативна база в здравеопазването. Развита е мрежа за първична медицинска помощ, социални и образователни услуги. Достъпни са специализирани терапевтични и лечебни услуги за деца с увреждания.
На това място обаче се откроява основният недостатък – голяма част от тези услуги са фрагментирани и са създадени по проекти. Това от своя страна води до липсата на координация между професионалистите от различни сектори и най-вече – до липсата на споделено разбиране за ранната интервенция.
Анализът отчита още един важен фактор. Голяма част от децата биват включвани в услуги едва на 30-ия месец и по този начин се губят първите месеци, в които качествената подкрепа е ключова за тяхното развитие. Също така в преобладаващите случаи родителите не са включени в процеса. Отчита се и фактът, че професионалистите не се чувстват подготвени да работят с децата на възраст 0-3 години.
Ранната интервенция по същество е услуга за подкрепа на родителите. Данните показват, че повече от 50% се подобрява детското развитие при качествена услуга. Целта е тя да подкрепя именно семействата и хората, които прекарват 24 часа с детето. Това дава възможност по такъв начин да се адаптира средата за детето, че то да може да развие своя пълен потенциал – до плавното му включване в приобщаваща среда.
Всички участници в уебинара се обявиха за необходимостта от бъдещи дискусии по темата. Нужни са общи акценти към системен подход за ранна интервенция, който да обедини и координира отделните системи в грижата за ранното детско развитие у нас.