Кръгла маса на тема „Визия за децата в България“ събра на едно място представители на различни институции, граждански организации, академични среди и др. Събитието, което се проведе в Народното събрание, откри министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.
По време на срещата беше поставен фокус върху преосмислянето на медицинския модел в грижата за най-малките, диалога за детски ясли и необходимостта да преминат към структурите на Министерство на образованието, създаване на програми по ранно детско развитие в университетите и общите усилия на всички заинтересовани страни за повишаване на качеството на услугите за децата в ранна възраст.
Трендафил Меретев, мениджър „Проекти и застъпничество“ към Фондация „За Нашите Деца“, насочи вниманието на участниците към въпросите как реално ще се изпълняват добрите идеи, ключовите елементи и принципи на визията и какви са причините повече от 20 години да се говори за необходимост от реформи в системите за детето, а все още очакваната промяна да не е настъпила.
„Подходът, първо да имаме визия, е изключително необходим, като е добре да има съгласие по това, какви граждани на нашата държава искаме да изграждаме и какви умения да притежават, а след това и как това да бъде постигнато. Първата стъпка в тази посока е да има съгласие и ясен обществен договор с участието на трите релевантни министерства, с участието и на Министерство на финансите, с ясен финансов ангажимент, Министерство на регионалното развитие, родители, бизнес, граждански организации и всички заинтересовани страни за това какви условия да създадем за развитие на потенциала на децата и как да отговорим на обществените очаквания.“
По време на дискусията бяха представени ценни идеи, добри практики и предложения за промени: например значението на подход, основан на правата на детето; колко е важно образованието да постига целите на обществото; добри примери от Германия, Португалия, Ирландия; необходимост от промяна на нагласата към децата в посока повишаване на доверието към техните възможности и умения; имаме ли памет за това къде се провалят реформите; необходимост от многообразие на услугите за деца в ранна възраст и т.н.
Снимка: БТА